Péče o vitráže


JAK SE VLASTNĚ STARAT O TIFFANY VITRÁŽ?
Co dělat a co rozhodně ne?
Možná si kladete tyto otázky a já se pokusím vám je zodpovědět.
Na každém mém výtvoru je napsáno: Ošetřujte antioxidantem !
Hm, ale co to je, že ...
Já mám přímo antioxidační olej k tomu určený, ale co máte doma vy?
Tak například wd sprej, to je takový ten olej na mazání kovu ve spreji, také můžete mít doma třeba nějaké mazadlo na šicí stroje anebo jsem četla, že se dá použít i obyčejný olej.
Vitráže, nebo i šperky, které mají černou patinu zůstávají v podstatě pořád stejné, jen časem při bližším pohledu máte pocit, že cínované spoje jsou matné a nelesklé a to je ten čas na ošetření antioxidantem. Velmi opatrně potřeme kovové časti a vyleštíme hadříkem. Ty věci, které patinu nemají jsou lesklé a mají stříbrnou barvu, na nich je vrstva antioxidantu ode mne a je potřeba ji občas obnovit, tyto spoje mohou časem ztratit lesk, ale pořád budou mít stříbrnou barvu.
No a co tedy nedělat?
Určitě nenamáčet, nedávat do myčky, nevystavovat vlhku, nedávat ven, pokud je potřeba umýt, tak zlehka navlhčenou houbičkou, nedrhnout, vysušit a potřít olejem.
U plochých vitráží je věc jasná, pověsit a nesahat .Věšet na pevné háčky s odpovídající nosností.
Dekorace k postavení (svícny, stojící andělé atd.) jsou zhotoveny za použití bezolovnatého cínu, jelikož počítám, že na ně se sahá víc, než na to, co je k pověšení do okna a postup výroby je k němu vhodný.
Se všemi výrobky zacházíme opatrně, je to pořád jen slepené sklo pocínovanou páskou! Nikdy nezkoušíme jak to drží a nekýveme andělům s křídly.
Tak nějaké dotazy? Zapomněla jsem na něco?
Ať Vám věci ode mne dělají radost po dlouhou dobu 
A pokud se Vám podaří to rozflákat ,pošlete mi to zpět a já se na to mrknu 
Kybi